Top

تحصیلکرده‌ها! لطفا گوش به زنگ‌تر باشید!

امروز صبح که به سمت شرکت در تاکسی نشسته بودم و به اطرافم نگاه می‌کردم، در سردر اصلی بیمارستان امام خمینی، تابلویی جدید که بزرگ و به رنگ آبی زده شده بود نظرم را جلب کرد. تابلویی تقریبا با این مضمون: انجام کلیه امور زیبایی و پوست توسط اساتید دانشگاه! شاید کلمات دقیق همین نبود اما این مفهوم را داشت که کسانی در این کلینیک تازه تاسیس (یا تازه تبلیغ) مشغول به کار هستند که متخصصان قابل و بهتری در این زمینه هستند.

همین که این تابلو را دیدم یاد یکی از اقوام نزدیک خودم افتادم که چند سال پیش به محض تمام کردن دوران دکترای عمومی خود (پزشک عمومی) وقتی در امتحان تخصص نتوانست موفق شود، خیلی زود به سمت انجام کارهای پوست و زیبایی روی آورد. در دوره‌های داخلی و خارجی این موضوع شرکت کرد، کارش را شروع کرد، در طی کار هم مکرر به روش‌های جدید پرداخت و از دستگاه‌های جدید استفاده کرد و پیش رفت! در آن سال‌های دور هم (فکر می‌کنم حدود ۱۰ سال پیش) این موضوع خیلی جدید بود و بازارش کاملا بکر بود. این خانم با این تصمیم که شاید با تحلیل بازار یا حتی شانسی گرفت، هم توانست اسمش را در طی زمان به کسانی که مشتری این موضوع بودند بشناساند و هم درآمد خوبی کسب کرده و همچنان هم در حال کسب کردن است!

وقتی این تابلو و آن خانم را در ذهنم کنار هم گذاشتم، موضوعی به ذهنم رسید. چرا متخصصین و اساتید و کلا قشر تحصیلکرده ما نسبت به بازار و نیازهای آن، زمان ماند (فاز لگ آن) اینهمه طولانی است؟

توضیح: در بیوتکنولوژی وقتی میکروبی در محیط جدیدی قرار می‌گیرد، مدت زمانی که طول می‌کشد تا نسبت به شرایط جدید آداپته شود و رشدش را شروع کند را فاز لگ (فاز تاخیر) می‌گویند!

با خودم گفتم الان که بازار از انواع پزشکان عمومی که کار پوست می‌کنند و حتی آرایشگاه‌هایی که هر کدام به نوعی درگیر در این بازار هستند اشباع شده است، آیا واقعا کمی برای ورود این قشر به بازار دیر نشده است؟

شاید یکی از جواب‌ها به سوال بالا این باشد:قشر تحصیلکرده، فقط و فقط درس می‌خواند و فکرش این است که همه جور موفقیتی با تحصیلات بالا و بالاتر امکان‌پذیر است؛ اما برای موفقیت، در کنار دانش صرف، خرد و‌ تجربه و نگاهی به اطراف و محیط و بازار داشتن (در کسب و کار مخصوصا) عوامل بسیار مهمی هستند که متاسفانه توسط این قشر نادیده گرفته می‌شود.

آرزوهای من: از صمیم قلب امیدوارم تخصص و بازار ما در ایران به سمت هم حرکت کنند تا در زمانی که بازار خوبی در حال مهیا شدن برای کاری است، این قشر با تنها خواندن و سر کلاس رفتن و امتحان دادن متضرر نشود.

پ.ن. ۱. یکی از شروط مهم عزت‌نفس، داشتن زندگی آگاهانه است و بخشی از آگاهی نیز به آگاهی از اهداف ما و شناخت شرایط محیطی ما برمی‌گردد. قشر تحصیلکرده! لطفا گوش به زنگ تر باشید!‌

2 دیدگاه
 • محمد رضا معاشرتی
  ۱۳۹۷-۰۵-۲۹در۱۰:۵۹ ق.ظ

  سلام
  متاسفانه اکثر کسانی که در رشته های مختلف درس خوانده اند در محیطی غیرمرتبط با رشته تحصیلی و دانشگاهی خود مشغول به فعالیت هستند (البته اگر شاغل شده باشند و بیکار نمانده باشند!)
  بعضی از آنهایی هم که دوست داشتند در رشته خود کار کنند از کشور مهاجرت کردند.
  واقعا باید گوش به زنگ بود.

  پایدار بمانید

دیدگاهی بفرستید