Top

اولین عادت ضدتنبلی (استفاده از قانون ۸۰/۲۰)

در ادامه پستی که درباره تنبلی و اهمالکاری گذاشتم (که خودم هم در بعضی از زمینه ها در همین موضوع درگیر هستم) سعی میکنم که عادات ضد تنبلی که در کتاب معرفی شده خوانده ام را خلاصه و عملی در اینجا بگذارم که اول از همه خود من بر تنبلیها و اهمالکاریهایم در برخی زمینه ها که برایم مهم است غلبه کنم (برای دیدن پست مربوطه اینجا را کلیک کنید).

اولین عادت ضد تنبلی: از قانون ۸۰/۲۰ برای تصمیم گیری استفاده کنید.

در این کتاب صوتی گفته شده بود که با تقویت این عادت بهانه ای که از بین میرود: “فعلا وقتش را ندارم” است (برای دیدن بهانه های تنبلی و اهمالکاری اینجا را کلیلک کنید). دلیل این بهانه هم عموما این است که ما معمولا توان تشخیص آنچه در کار و زندگیمان به راستی مهم است و آنچه چندان مهم نیست را نداریم که خوشبختانه میتوانیم بر این بهانه با پیروی سرسختانه از قانون ۸۰/۲۰ غلبه کنیم.

قانون ۸۰/۲۰ چه میگوید؟

این قانون که اولین بار توسط فردی به نام پارِتو مطرح شده میگوید: ۸۰ درصد از نتایج ما در زندگی شغلی و شخصی مان، حاصل تنها ۲۰ درصد از فعالیتهای ماست. در نتیجه با توجه به این قانون بهتر است تمرین کنیم که تنها بر فعالیتهایی که نتایج چشمگیری برای کار و زندگی ما دارند متمرکز شویم و اگر میتوانیم به سایر فعالیتها بی اعتنا باشیم.

پنج قدم برای استفاده از این قانون

استفاده از این قانون شامل پنج قدم است:

 1. شناسایی فعالیتهای ۸۰/۲۰ خودمان: این فعالیتها شامل فعالیتهایی است که بیشترین تاثیر را بر کار و درآمد (یا زندگی شخصی) ما دارند و باید وقت بیشتری به آنها اختصاص دهیم تا نتیجه بهتری هم عایدمان شود. برای این هدف بهتر است این کارها را انجام دهیم:
  • روی یک ورق کاغذ کارهای معمول روزانه مان را بنویسیم.
  • دور آنهایی که بیشترین نتایج را دارند خط بکشیم (برای این هدف میتوانیم از مشورت مربی/ کارفرما/ رئیس مان هم استفاده کنیم)
  • مشخص کنیم که کدام کارهایمان باعث درآمد بیشتر یا معنای بهتری در زندگیمان میشود و کدامها را تنها از روی عادت است که انجام میدهیم.
 2. انتخاب فعالیتهای ۸۰ درصدی:  زمان برای ما منبع لایزال نیست. به ازای هر دقیقه ای که صرف کاری میکنیم از زمان زندگی ما کم میشود. از این به بعد هر کار یا پروژه بالقوه ای که داشتیم و میخواستیم که شروع کنیم از خود بپرسیم آیا این کار به سود یا زیان فعالیتهای ۸۰ درصدی من است؟ ازکارهایی که باعث میشوند زمان کارهای ۸۰ درصدی ما کم شود صرفنظر کنیم و هرگز نگذاریم اولویتهای سایر مردم، اولویتهای ما شوند.
 3. حذف یا تفویض: اگر در یافتن زمان برای پروژه های خود مشکل داریم به کارهای روزانه مان نگاه کنیم. احتمالا در برنامه مان کارهایی هست که ما را از برنامه کارهای ۸۰ درصدی مان دور میکنند. این کارها یا باید حذف شوند یا به اشخاص دیگری واگذار شوند. اگر فعالیتهایی در برنامه روزانه خودمان داریم که نه منجر به درآمد شده و نه احساس خوبی به ما میدهند، با خود قرار بگذاریم که این قدم را در مورد آنها به کار ببریم.
 4. اضافه نکنید، جایگزین کنید. وقتی پروژه جدیدی را آغاز میکنیم برای اضافه کردن آن به انبوه فعالیتهایمان مقاومت کنیم که اگر این مقاونت را نکنیم، باعث احساس استیصال در ما میشود. در این مورد بهتر است پروژه جدید را جایگزین پروژه ای کنیم که برایمان کمتر مهم است. همین باعث میشود بدون اینکه زیر آوار کارهای وقتگیرمان دفن شویم بر روی فعالیتهای ۸۰ درصدی خود باقی بمانیم.
 5. تعویق خلاقانه را تمرین کنید. کارهایی که در لیست ۸۰ درصدی ما نیستد را به آینده موکول کنیم (زمانی که اهمیتش به ۸۰ درصد برای ما برسد). این کارها را به لیستی به نام لیست “یک روز بعدازظهر” بفرستیم و این کار را برای خودمان عادت کنیم. همچنین ماهانه این لیست را بازبینی کنیم و ببینیم همچنان مصر به شروع پروژه جدید هستیم یا میخواهیم کارهایی که برای خود تعیین کرده ایم را انجام دهیم.

نکته: در این مورد به ماتریسی هم در جستجوهایم برخوردم (لینک اصلی این مطلب اینجا است) که جالب بود و برای خود من میتواند کاربردی باشد. نام این ماتریس، ماتریس آیزنهاور است که برای اولویت بندی کارها به کار میرود. این ماتریس می گوید:

اولویت بندی کردن کارها

 • اگر کاری به نظرت مهم است و فوری: همین حالا انجامش بده.
 • اگر کاری به نظرت مهم است اما غیرفوری:تصمیم بگیر که چه زمانی آن را انجام دهی.
 • اگر کاری به نظرت مهم نیست، اما فوری است، انجام دادنش را تا حد امکان به دیگران بسپار و وقتت را برای انجامش هدر نده.
 • اگر کاری هم هست که برایت نه مهم است و نه فوری اصلا انجامش نده.

مراحل اجرای این عادت

پرورش این عادت در ما نیاز به زمان و تمرین مکرر دارد. مراحل کار هم شامل زیر است:

 1. به صورت ماهانه بر روی فعالیتهای روزانه خود مرور کنیم.
 2. فعالیتهای ۸۰ درصدی را مشخص کنیم.
 3. فعالیتهای ۲۰ درصدی را حذف یا تفویض کنیم.
 4. هربار پروژه ای را خواستیم انجام دهیم ببینیم اینکار به سود یا زیان کارهای ۸۰ درصدی ما است.
 5. فقط اگر پروژه ای جزو فعالیتهای ۸۰ درصدی بود آن را جایگزین کارهای قبلی کنیم.
 6. تمرین تعویق خلاقانه را برای فعالیتهایی که مهم نیستند اجرا کنیم.

پ. ن. ۱٫ انشاالله انشالله امیدارم که بتوانم این عادت را در خودم تقویت کنم و در مورد این کار دچار اهمالکاری نشوم. من چون عموما کارهای اداری هم دارم فکر میکنم که بخشی از کارهای دسته بندی ۸۰درصدی من لازم است که اداری و شغلی باشند بعلاوه مطالعاتی که در زمینه های مورد علاقه ام دوست دارم که انجام دهم و پیشرفت کنم.

پ. ن. ۲٫ در مورد مسائل شخصی خودم هم (مخصوصا ارتباط با فرزند و همسرم) اگر بتوانم که این عادت را تقویت کنم هم فکر میکنم نتایج عالیی خواهد داشت.

پ. ن. ۳٫ داشتن برنامه ریزی و هدفگذاری و احساس مسئولیت به خود از اجزای داشتن عزت نفس بالاست که این اجرای منظم این عادت باعث تقویت آنها شده و با تقویت زندگی هدفمند باعث افزایش عزت نفس در ما هم خواهد شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بفرستید